Aktuality
skcsendehuplru

separator

*   1. marec 2023   máme pred ukončením budovy  nášho zariadenia a finišujeme s predkolaudačným konaním 

 

*    1. december 2022 pripravujeme zmluvy s klientami

 

  1. december 2022 *    NAŠU KOMUNITU ROZŠÍRILI 2 NOVÍ KLIENTI A 2 SYMPATIZANTI, TAKŽE NÁS JE UŽ  7 REGISTROVANÝCH A   6 SYMPATIZUJÚCICH PARTNEROV

 

*   1. august  2019  začiatok stavebých prác 

 

* 1. máj  2019    ZADALI SME SPRACOVANIE PROJEKTUA  VSTÚPILI SME DO ETAPY ÚZEMNÉHO KONANIA S OBCOU A

 

A SO  STAVEBNÝM ÚRADOM  PRE BUDOVANIE   OBJEKTU

 

*  1.4. 2019     *  ZAČIATOK ZEMNÝCH ÚPRAV  NA POZEMKU, BUDOVANIE PRÍSTUPOVEJ CESTY A  INŽINIERSKYCH SIETÍ

 

*  1.2. 2019     *  SPRACOVANIE PROJEKTU ZÁHRADNÝCH A PARKOVÝCH ÚPRAV V PRIESTORE

 

*  15.2. 2019     *  NAŠU KOMUNITU ROZŠÍRILI 2 NOVÍ KLIENTI A 2 SYMPATIZANTI, TAKŽE NÁS JE UŽ 

  

*  15.05 2019     *  MÁME SPRACOVANÝ PROJEKT PRE STAVEBNÉ KONANIE A HOR SA DO PRÁCE S ADMINISTRATÍVOU

 

*  1. 12 2018     *  ZAKÚPILI   SME  VEĽKOROZMERNÝ  POZEMOK  VO VÝMERE 4800 m2

 

Články z dennej tlače

 

 PRAVDA 7.3.2019

Takto vám priatelia predĺžia život

 07.03.2019 06:00
 
 
 
staroba, starci, dôchodca, starý, tanec, senior

Sociálna izolácia vraj súvisí s dlhovekosťou. Vedci tvrdia, že osamelí ľudia si nechtiac skracujú dĺžku života.

Viac priateľov, lepšie vyhliadky
Nedávno zverejnili prieskum, v ktorom skúmali vplyv samoty na predčasné úmrtie a tiež následky kvalitného spoločenského života na dlhovekosť. Výskum sa podľa portálu webmd.com realizoval po dobu desiatich rokov na vzorke 1500 ľudí. Výsledky skúmania príjemne prekvapili. Ľudia, ktorí mali veľkú sieť priateľov, boli vystavení až o 22 % nižšiemu riziku predčasného úmrtia, než ľudia s osamelým životom.

S pribúdajúcimi rokmi majú ľudia tendenciu vyčleňovať sa zo spoločnosti. Tvrdia, že chcú mať pokoj, túžia po oddychu a nerušenej starobe. V prípade, že si vyberú predsa nejakých priateľov, tak sa sústreďujú na tých, ktorých majú radi.

Kamarátstvo viac ako rodina?
Odborníci sa domnievajú, že priatelia pomáhajú seniorom viesť plnohodnotný život. Takéto vzťahy sú totiž založené na vzájomnej dôvere. U ľudí vo vyššom veku, ktorí majú dostatok priateľov, sa podľa výskumov objavuje menší výskyt depresií, zvyšuje sa pocit vlastnej hodnoty a sebadôvery.

Zaujímavé sú však aj výskumy týkajúce sa dĺžky života seniorov vo vzťahu k príbuzným a deťom. Jedna z výskumníčok Lynne Gilesová upozornila, že rodinné väzby sú síce dôležité, ale nemajú takmer žiaden vplyv na dĺžku života.

Miernejší priebeh rakoviny
Ďalší výskum prichádza takisto s odvážnymi tvrdeniami. Odborníci sa domnievajú, že silná sociálna podpora môže mať vplyv na liečbu rakoviny vaječníkov. U žien s týmto druhom nádorového ochorenia sa znižoval výskyt agresívnych látok, ktoré ovplyvňujú vznik rakoviny. Niektoré ženy mali dokonca o čosi lepší priebeh chemoterapie, než tie, ktoré viedli osamelý život.

Podobné výsledky sa objavili aj v súvislosti s rakovinou prsníka. Podľa profesora psychológie univerzity v Pittsburgu Sheldona Cohena silná sociálna podpora pomáha starším ľuďom vyrovnať sa so stresom a dokonca získavajú väčšiu odolnosť voči chrípke. „Ľudia so sociálnou podporou majú menej kardiovaskulárnych a imunitných problémov a nižšie hladiny stresového hormónu kortizolu," hovorí Cohen pre spomínaný portál.

 

Patricia Poprocká,     Pravda     23.10.2018    

 

Domovy dôchodcov praskajú vo švíkoch, zlepšenie v nedohľadne

 dôchodca, dôchodkyňa, domov, dôchodcov,...

V sociálnych zariadeniach končia seniori, ktorí sa o seba nedokážu postarať. Opatrovateliek, ktoré by sa o nich starali doma, je málo. Autor: SHUTTERSTOCK

Mesiac až dva roky, podľa toho, ako veľmi je človek chorý. Také je obdobie, ktoré v priemere dožívajú starí ľudia, umiestnení v sociálnych zariadeniach pre seniorov. Situácia je ťažká, pre všetky strany – uštvaní ľudia, bijúci sa o voľné miesto pre svojho príbuzného, za ktoré platia stovky eur mesačne, nešťastní chorí seniori, odkázaní na pomoc druhých a preťažený a nedocenený personál samotných zariadení. Ako z toho von?

Riešenie sa zatiaľ nečrtá. Na zhruba 40-tisíc lôžok v zariadeniach sociálnych služieb čaká sedem až deväťtisíc ďalších ľudí. Najhoršia situácia je s tými, ktorí sa náhle dostali zo samostatného života do úplného stavu odkázanosti. Sú to zväčša seniori, ktorí utrpeli zlomeninu, alebo ich postihla náhla mozgová či srdcová príhoda. Po liečení v nemocnici sú zrazu odkázaní na pomoc iných, a nie je v silách ich príbuzných postarať sa o nich. Potrebovali by teda pomoc doma, alebo okamžité umiestnenie v sociálnom zariadení. A voľné miesta nie sú, už dokonca ani v drahších, súkromných zariadeniach.

„Veľmi sa hanbím, že sme to spravili, ale inak to nešlo. Museli sme dať neoficiálny peňažný dar, aby sme potom mohli dať oficiálny peňažný dar,“ opisuje praktiky v jednom z domovov pri umiestnení pán, ktorý si neželá byť menovaný. Jeho otec si zlomil bedrovú kosť a potrebuje nepretržitú starostlivosť. Najprv skúšali nájsť opatrovateľku, bezúspešne. Tak starkého napokon po náročných vybavovačkách umiestnili v domove, hoci z toho nadšení nie sú.

Odborníci vedú diskusie o tom, či je správne nastavený systém. Časť z nich je presvedčená, že by pomohlo, keby štát namiesto ústavných sociálnych služieb viac podporoval individuálne opatrovanie seniorov v ich domácom prostredí. Tak to funguje napríklad v Rakúsku, kde napokon vo veľkom chodievajú pracovať mnohé Slovenky. U nás však starí ľudia väčšinou ani nemajú na výber. Ak sa majú rozhodnúť, či ostať a byť na príťaž rodine, vyberú si radšej zariadenie bez ohľadu na to, či to skutočne chcú.

„Bolo by to iné, ak by obce rozšírili počet opatrovateliek, ktoré by chodili pomáhať do domácností. Bolo by to iné, ak by zdravotné poisťovne viac podporovali domácu ošetrovateľskú starostlivosť – sestry, ktoré by chodili ošetrovať pacientov domov. Mnohí by volili zostať doma. Ak by za nimi prišla opatrovateľka ktorá ich nakŕmi, prebalí, urobí poriadok, sestrička ktorá by im ošetrila ranu… Nevyhnutne a samozrejmé by mali byť domáce návštevy praktických lekárov. Ale to by sme museli mať dostatok lekárov, sestier, opatrovateliek…“, konštatuje riaditeľka zariadenia pre seniorov Hestia Milada Dobrotková.

Aký je postup pri vybavovaní miesta

  1. Lekár musí vypracovať posudok o odkázanosti človeka
  2. Ten je súčasťou žiadosti o prijatie, ktorú treba podať na príslušnej samospráve, podľa toho, kto to zriaďuje – mesto, obec, vyšší územný celok
  3. Samospráva by následne mala preveriť stav žiadateľa a v mesačnej lehote rozhodnúť

Úmrtnosť v zariadeniach sociálnych služieb pre penzistov je vysoká. Keďže na pobyt majú nárok ľudia s podlomeným zdravím, ktorí sú odkázaní na pomoc aspoň šesť hodín denne, mnohí tam prídu naozaj už len dožiť. Niektorí prežijú len mesiac či tri. „To sú tí, ktorí sú prijatí spravidla po hospitalizácii a ich zdravotný stav je veľmi vážny,“ spresňuje Milada Dobrotková. V jej zariadení je zhruba polovica takýchto klientov.

Druhá polovica dožíva v priemere rok až dva. Sú to ľudia, odkázaní na pomoc druhých, netrpia však zároveň vážnym smrteľným ochorením. Ľudia, ktorí si na domov zvyknú a cítia sa tam dobre, dokážu prežiť aj šesť rokov, sú to však skôr výnimky.

Zariadenia pre dôchodcov

  • zariadenia pre seniorov – klienti musia mať dôchodkový vek a poškodenie zdravia, ktoré vyžaduje starostlivosť najmenej 6 hodín denne
  • špecializované zariadenia – dlhodobé zariadenia, v ktorých klienti musia trpieť ochorením, spravidla spôsobujúcim demenciu
  • domovy sociálnych služieb – klienti musia mať zhoršený zdravotný stav, ktorý vyžaduje opatrovanie 8 až 12 hodín denne, dôchodkový vek nie je podmienkou
  • zariadenia opatrovateľskej služby – krátkodobý pobyt, predpokladá sa, že klienti po zlepšení zdravotného stavu – napríklad po zlomenine, sa znovu vrátia do prirodzeného prostredia

 

Pravda 23.10.2018 

Vydržala pol roka

 

 

dôchodca, dôchodkyňa

Pani Anna mala päť detí. S manželom sa celý život snažili rozdeliť ich spravodlivo. Každému pomohli so stavbou domu, starenka napokon aj tak skončila v domove dôchodcov.

S manželom si nažívali v láske, k poctivosti viedli i svoje deti. Každému pomohli i s bývaním, okrem najmladšieho. Tomu mal pripadnúť ich dom, keď sa s mužom pominú.

Syn si však začal uplatňovať nárok na dom už dva roky po mužovej smrti. Pod zámienkou opráv matku presťahoval do podnájmu na sídlisku. Bude jej vraj pohodlnejšie, v piecke nebude musieť zatápať…

Starenka, celý život zvyknutá na voľnosť v dome a záhrade si v bytovke nevedela zvyknúť. Na prvej prechádzke medzi blokmi zablúdila, podchladená a zmätená skončila v nemocnici so zápalom pľúc. Ten prekonala, ale chuť do života sa jej už nevrátila.

Skončila odkázaná na pomoc v domove dôchodcov, v izbe s ďalšou ženou, maličkým dvorčekom a uponáhľaným personálom, ktorý sa snažil ako to šlo, ale domov to ani zďaleka nepripomínalo. Každú noc si želala, aby pre ňu už konečne prišiel jej nebohý manžel. Trvalo to pol roka…

 

Hrôza v domove seniorov

, 09.10.2018

Archa domov seniorov

 

 

Ešte ani neutíchol hrozivý škandál s falošným lekárom a zdravotnou sestrou, ktorí nekompetentnou liečbou ohrozili životy seniorov v sociálnom domove Iris, a na obzore je ďalší, opäť v Bratislave. V septembri zomrela v nemocnici na Kramároch klientka Domova seniorov Archa, ktorej v pľúcach objavili kúsky stravy. Naznačuje to strašnú chybu personálu domova pri podávaní jedla.

Zdá sa, že nemusí ísť o jediný prípad zanedbanej starostlivosti v Arche. Jej zriaďovateľom je hlavné mesto Bratislava, ktoré sa tvári, akoby problém neexistoval. Domov sa stará o ľudí so štvrtým stupňom odkázanosti. Ide o chorých, ktorí potrebujú pomoc inej osoby napríklad pri obliekaní, stravovaní. Niektorí sú celodenne na lôžku.

Klientka Archy sa do nemocnice dostala v horúčkach s podozrením na zápal pľúc. Lekárka konštatovala, že jej v pľúcach objavili časti stravy. K fatálnemu pochybeniu mohlo dôjsť pri asistencii pri podávaní jedla. Zachrániť ju už nedokázali. „Telefonovala mi dcéra klientky, ale stále je skonom matky rozrušená, tak mi situáciu opísala aj v e-maile,“ hovorí predsedníčka komisie sociálnych vecí mestského zastupiteľstva Lucia Štasselová, ktorá situáciu v zariadení považuje za kritickú.

Rodiny klientov sa na mestských poslancov obrátili po tom, čo so svojim sťažnosťami na nedostatočnú opatrovateľskú službu nepochodili na vedení domova ani na bratislavskom magistráte, skúšali aj ministerstvo práce a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Mrazivých príbehov porozprávali príbuzní viac.

Skúsenosti s personálom v domove seniorov priblížil mestským poslancom syn, ktorého matka sa ocitla v nemocnici pre problémy súvisiace s dehydratáciou. "Upozornil som službukonajúcu sestru na zhoršený zdravotný stav mamy. Nikto si to nevšímal. Žiadal som o podanie infúzie.
In

Povedala mi, že to môže spraviť len so súhlasom hlavnej sestry. Tak som ju vyzval, aby jej zavolala a vyžiadala si tento súhlas. Hlavná sestra však telefonicky odkázala, že infúzia nie je potrebná, treba len hydratovať, a že to počká do pondelka, čo by boli štyri dni. A tak som požiadal o zavolanie záchranky. Tá konštatovala výrazne zhoršený zdravotný stav mojej mamy a previezli ju do nemocnice na urgentný príjem," dodal s tým, že mu pripadá, akoby v Arche pracovali s tichou eutanáziou.

V júni tohto roka rodinní príslušníci klientov poslali list na radnicu mestskému kontrolórovi. Sťažnosti spísali do 20 bodov. Denník Pravda ho má k dispozícii. Pisatelia v ňom hovoria o arogantnosti personálu, ktorý sa nezaujíma o klientov, o zanedbanej hygiene, nevhodnej strave pre odkázaných. „Špinavé prádlo sa niekedy povaľuje na izbe aj 24 hodín, klienti s katétrom nie sú prebalení aj 24 hodín. Vedenie zariadenia nerieši skutočnosť, že ovocie a olovrant sú ležiacim klientom alebo tým, ktorí sa nedokážu obslúžiť, len položené na stolík,“ uvádzajú v liste. Nulovú empatiu voči seniorom, keď sa sťažujú na malé porcie jedla, ilustrujú autori listu na odpovedi personálu: Keď ste hladní, choďte si kúpiť.

Mestská poslankyňa Lucia Štasselová pripomenula, že Archa bola pred dvomi rokmi špičkovým zariadením. Zhoršenie prišlo po výmene na riaditeľskom poste. Preto zastupiteľstvo na konci septembra odvolalo riaditeľku, ktorá je v súčasnosti na maródke. Poslanci veria, že iné vedenie situáciu zlepší. Uznesenie musí ešte podpísať primátor Ivo Nesrovnal.

Riaditeľka odmietla tvrdenia niektorých poslancov o jej nedostatočných odborných kompetenciách a o podozreniach zo zanedbávania starostlivosti o klientov. Sťažnosti rodinných príslušníkov podľa jej slov opakovane prešetrovali napríklad kancelária primátora Bratislavy, oddelenie sociálnych vecí na bratislavskom magistráte, pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava, ako aj príslušný útvar mestského kontrolóra. „Tí opakovane a po riadnom prešetrení namietaných skutočností dospeli k záverom o tom, že v zariadení Domova seniorov Archa nedošlo k žiadnemu zanedbaniu odborného prístupu jeho zamestnancov a prístup zariadenia ku klientom spĺňa všetky požiadavky riadnej starostlivosti,“ uviedla šéfka domova pre agentúru TASR.

Denník Pravda sa opýtal hlavného mesta, koľko sťažností dostalo na toto zariadenie najmä v tomto roku, o čo v podaniach išlo a ako ich riešili. Rovnako sme sa pýtali, akým spôsobom sa robí kontrola. Po dvoch dňoch sme dostali odpovede, ktoré sa našim otázkam vyhýbali. Magistrát nepriznal list príbuzných z júna tohto roka. Tlačová referentka radnice Iveta Kešeľáková uviedla, že kompetenciu kontrolovať poskytovanie sociálnych služieb má ministerstvo práce a pokiaľ mesto vie, rezort sa obrátil s jedným podnetom na hygienikov a ten sa ukázal ako neopodstatnený.

Naša redakcia teda oslovila ministerstvo práce, či bolo za posledných päť rokov na kontrole v Arche. „Ministerstvo za posledných päť rokov nevykonalo v Domove seniorov Archa dohľad nad poskytovaním sociálnych služieb, vzhľadom na to, že v rámci vymedzených kompetencií ministerstva nebol potrebný,“ reagovala Barbora Petrová z tlačového oddelenia rezortu, ktorá potvrdila, že dostali jeden podnet. V ňom podľa nej pisatelia poukazovali na nedostatky v stravovaní. Rezort ho poslal bratislavskému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Tento úrad však nemôže preverovať sociálne služby. Jeho hovorkyňa Katarína Nosálová pre Pravdu uviedla, že v Arche preverovali hygienické podmienky a ubytovací štandard. Pochybenia nenašli.

Sťažnosť od príbuznej klientky prišla v júni aj na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Úrad ho postúpil magistrátu na riešenie, s odôvodnením, že Archa nevykonáva zdravotnú službu, a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nemá zákonnú kompetenciu kontrolovať zariadenie sociálnych služieb.

Mestskí poslanci zo sociálnej komisie sa vybrali do ústavu sami. Podľa ich zistení za posledné dva roky dalo výpoveď až 80 percent odborného personálu, chýba zhruba 20 pracovníkov. Riaditeľka mala pracovníčkam podpisovať 24-hodinové služby, aby nestratila tie, čo dochádzajú za prácou. Takéto služby nie sú v súlade s predpismi. Poslanci zistili, že vedenie sa neuchádzalo o finančné zdroje, ktoré mohlo získať na motivačné ohodnotenie zamestnancov.

„Personál musí byť špeciálne vedený na prácu s klientmi a nutný je dennodenne kontakt. Je to ťažká práca, ale manažment bez kontrolnej časti nemôže dobre fungovať,“ dodala Štasselová s tým, že počas víkendov riaditeľka do domova nechodievala. Podľa poslankyne sa mala vyjadriť, že sa bojí, čo by tam našla. Sociálna komisia zaviazala uznesením magistrát, aby v Arche vykonal kontrolu.

Právomoc kontrolovať domov seniorov má v tomto prípade mesto Bratislava, môže však zasiahnuť ministerstvo aj župa. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová objasnila, že kompetencie samospráv, krajov a štátu sú v zákone čiastočne nejasné a prekrývajú sa. Jej úrad k tomu vykonáva prieskum. Z neho zatiaľ skutočne vychádza, že môže dochádzať aj k situáciám, keď si kontrolné orgány posielajú sťažnosti medzi sebou a žiaden z nich sa nimi nezaoberá. Správa z prieskumu bude dostupná koncom roka. Ombudsmanka chce na jej základe navrhnúť opatrenia na zlepšenie situácie. Nateraz tak majú rodiny len jedno riešenie, a tým je trestné oznámenie.

 

penzión seniorov banner

 

penzión seniorov - OÁZA

Kontaktný formulár

Polia označené (*) sú povinné.
Príloha správy (súbor)
Maximálna veľkosť prílohy je limitovaná na 12.1 MB
    created by: Marek Sarvas